دانلود رایگان مقاله ی ” بررسی تاثیر ریسک کلان اقتصادی بر ریسک بازار سهام بورس اوراق بهادار تهران “

دانلود رایگان مقاله ی ” بررسی تاثیر ریسک کلان اقتصادی بر ریسک بازار سهام بورس اوراق بهادار تهران “
رتبه ۴٫۸ از بین ۵ رای

چکیده :

امروزه، با توجه به اهمیت و گسترش روز افزون بازارهای سرمایه در تجهیز و گردآوری سرمایه های کوچک فردی به سمت فعالیت های تولیدی،شناسایی رفتار سرمایه گذاران و متغیرهای تاثیر گذار بر بازار سهام اهمیت زیادی پیدا کرده است. بدون تردید سرمایه گذاری در بورس،بخش مهمی از اقتصاد کل کشور را تشکیل می دهد و بدون شک بیشترین میزان سرمایه از طریق بازارهای سهام در سرتاسر جهان مبادله می شود و اقتصاد ملی به شدت متاثر از عملکرد بازار سهام است.هدف از این پژوهش بررسی تاثیر ریسک کلان اقتصادی بر ریسک بازار سهام بورس اوراق بهادار تهران طی دوره زمانی ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۲ و به صورت سالیانه می باشد.روش اقتصاد سنجی مورد استفاده در این پژوهش روش حداقل مربعات معمولی می باشد.

نتایج پژوهش بررسی تاثیر ریسک کلان اقتصادی بر ریسک بازار سهام بورس اوراق بهادار تهران:

نتایج پژوهش نشان می دهد که اثر متغیر مستقل انحراف معیار نرخ تورم ایران به عنوان شاخص ریسک کلان اقتصادی بر متغیر وابسته انحراف معیار از شاخص بازده سهام به عنوان ریسک بتای بازار سهام مثبت و معنادار است و حاکی از این موضوع است که افزایش نوسانات تورم نوعی ریسک کلان اقتصادی برای تمامی شرکت های بورسی محسوب می شود که تقاضا برای سهام آنها کاهش داده و نوسانات بازده سهام و در نتیجه ریسک بتای بازار سهام را افزایش خواهد داد.

همچنین نتایج پژوهش نشان می دهد که اثر متغیر مستقل انحراف معیار تولید ناخالص داخلی ایران به عنوان شاخص ریسک کلان اقتصادی بر متغیر وابسته انحراف معیار از شاخص بازده سهام به عنوان ریسک بتای بازار سهام مثبت و معنادار است و حاکی از این موضوع است که افزایش نوسانات تولید نوعی ریسک کلان اقتصادی برای تمامی شرکت های بورسی محسوب می شود که تقاضا برای سهام آنها را کاهش داده و نوسانات بازده سهام و در نتیجه ریسک بتای بازار سهام را افزایش خواهد داد.

 

سال انتشار ۱۳۹۵
محل انتشار: پنجمین کنفرانس بین المللی حسابداری و مدیریت و دومین کنفرانس کارآفرینی و نوآوری های باز
نویسندگان: امین صالحی – آرزو آقایی چادگانی
تعداد صفحات: ۱۰ | زبان ارائه مقاله: فارسی

دانلود رایگان

لطفا برای بهبود عملکرد مقاله آنلاین نقطه نظرات و مقالات و پروژه های مد نظر خود را  از طریق صفحه ی تماس با ما به جهت ارائه ی مطالب بهتر و مفیدتر درمیان بگذارید.

موضوعات مرتبط :

About IE ENGINEER

مهندس صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) متخصص در زمینه بازاریابی اینترنتی ، ایده پرداز و مشاور در پروژه های اقتصادی و استارت آپ ها ، متخصص شبکه های اجتماعی و سئوسایت

این را هم ببینید

تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر انتشار سهام

دانلود رایگان مقاله ی ” بررسی تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر انتشار سهام (مورد مطالعه: شرکتهای صنعت خودروسازی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران) “

دانلود رایگان مقاله ی ” بررسی تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر انتشار سهام (مورد مطالعه: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *